Strona główna » finanse

Zaliczka a zadatek. Czym się różnią i którą formę wybrać przy umowie przedwstępnej?

14-07-2015

Zanim ostatecznie zakupimy nieruchomość, czyli podpiszemy Akt Notarialny przeniesienia własności, zazwyczaj, a w przypadku finansowania zakupu kredytem prawie zawsze, pojawia się umowa przedwstępna. Jako zabezpieczenie transakcji i akt dobrej woli, w umowie przedwstępnej zapisuje się niewielką część kwoty transakcji, którą kupujący przekazuje zbywcy na tym etapie. I pojawia się w tym momencie zazwyczaj pytanie: Zaliczka czy Zadatek?

Cóż, moim zdaniem zadatek. Koniec wpisu.
Oczywiście w ten sposób sprawy postawić nie można i należy w tym miejscu wyjaśnić, czym się te dwa pojęcia różnią i jakie niesie to konsekwencje prawne. Zacznijmy więc od początku…

więcej»

WIBOR, LIBOR, EURIBOR. Czym są stawki bazowe, od czego zależą, jakie mają znaczenie dla oprocentowania kredytu?

08-07-2015

Stawka bazowa jest jedną ze składowych oprocentowania kredytu (lub innego zobowiązania pieniężnego – np. lokata jest zobowiązaniem banku w stosunku do klienta i jej oprocentowanie również może być oparte o stawkę bazową. Tutaj skupimy się jednak na kredycie). Nie należy mylić tych stawek ze stopą referencyjną NBP, czy innego Banku Centralnego!

W skrócie jest to element zmienny w przypadku zmiennego oprocentowania kredytu. Zazwyczaj takie oprocentowanie wyraża się wzorem: oprocentowanie= stawka bazowa + marża banku. Marża w obecnych realiach rynkowych jest zazwyczaj stała, przy założeniu spełnienia określonych warunków umowy kredytowej.

więcej»

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – Co to jest i jak to czytać?

02-07-2015

Inwestując w budowę, przebudowę lub rozbudowę nieruchomości, możesz się natknąć na szczególny rodzaj prawa miejscowego – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (dalej będę używał skrótu: MPZP). Jest to szczególny rodzaj prawa, stanowionego w drodze uchwały rady gminy, określający sposób wykonywania prawa własności nieruchomości na terenie objętym Planem. W skrócie – opisuje on koncepcję i warunki zabudowy oraz użytkowania nieruchomości dla danego terenu.

więcej»

Interest Rate Swap (IRS) - Transakcja Zamiany Stóp Procentowych

25-06-2015

W ostatnich kilku latach stopy procentowe (WIBOR) regularnie spadały. Każdy z pewnością coś o tym słyszał, osoby i firmy posiadające zobowiązania kredytowe w znakomitej większości odczuły ten spadek we własnych portfelach. Ale stopy zaczną kiedyś rosnąć…

więcej»

Księga Wieczysta – co to jest? Jak czytać Księgi Wieczyste?

22-06-2015

Postaw się w sytuacji nabywcy nieruchomości. Chcesz być pewien, że to co kupujesz, wolne jest od wad prawnych. Przeglądasz więc Księgę Wieczystą (KW) nieruchomości. Załóżmy, że wiesz co zawierają poszczególne działy i co oznaczają wpisy w nich. Nie widzisz nic niezwykłego. Upewniasz się, że stan prawny jest uregulowany i jasny. Możesz się mylić!

więcej»

Długoterminowe kredyty firmowe

10-06-2015

Rynek kredytów hipotecznych detalicznych w Polsce jest już znakomicie rozbudowany. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie pełen wachlarz kredytów hipotecznych mieszkaniowych, konsolidacyjnych czy pożyczek na cel dowolny. Pod tym względem rynek długoterminowych kredytów dla firm przez lata był zdecydowanie uboższy.

więcej»

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »