Stawka bazowa jest jedną ze składowych oprocentowania kredytu (lub innego zobowiązania pieniężnego – np. lokata jest zobowiązaniem banku w stosunku do klienta i jej oprocentowanie również może być oparte o stawkę bazową. Tutaj skupimy się jednak na kredycie). Nie należy mylić tych stawek ze stopą referencyjną NBP, czy innego Banku Centralnego!
W skrócie jest to element zmienny w przypadku zmiennego oprocentowania kredytu. Zazwyczaj takie oprocentowanie wyraża się wzorem: oprocentowanie= stawka bazowa + marża banku. Marża w obecnych realiach rynkowych jest zazwyczaj stała, przy założeniu spełnienia określonych warunków umowy kredytowej.
więcej»Inwestując w budowę, przebudowę lub rozbudowę nieruchomości, możesz się natknąć na szczególny rodzaj prawa miejscowego – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (dalej będę używał skrótu: MPZP). Jest to szczególny rodzaj prawa, stanowionego w drodze uchwały rady gminy, określający sposób wykonywania prawa własności nieruchomości na terenie objętym Planem. W skrócie – opisuje on koncepcję i warunki zabudowy oraz użytkowania nieruchomości dla danego terenu.
więcej»W ostatnich kilku latach stopy procentowe (WIBOR) regularnie spadały. Każdy z pewnością coś o tym słyszał, osoby i firmy posiadające zobowiązania kredytowe w znakomitej większości odczuły ten spadek we własnych portfelach. Ale stopy zaczną kiedyś rosnąć…
więcej»Postaw się w sytuacji nabywcy nieruchomości. Chcesz być pewien, że to co kupujesz, wolne jest od wad prawnych. Przeglądasz więc Księgę Wieczystą (KW) nieruchomości. Załóżmy, że wiesz co zawierają poszczególne działy i co oznaczają wpisy w nich. Nie widzisz nic niezwykłego. Upewniasz się, że stan prawny jest uregulowany i jasny. Możesz się mylić!
więcej»Rynek kredytów hipotecznych detalicznych w Polsce jest już znakomicie rozbudowany. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie pełen wachlarz kredytów hipotecznych mieszkaniowych, konsolidacyjnych czy pożyczek na cel dowolny. Pod tym względem rynek długoterminowych kredytów dla firm przez lata był zdecydowanie uboższy.
więcej»Wydawałoby się, że wybór rodzaju kredytu jest znacznie łatwiejszy od wyboru banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, ale czy na pewno? Przede wszystkim ważne jest, aby dobrać środek – czyli kredyt, do celu – czyli realizacji potrzeb finansowych firmy.
więcej»Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.