Strona główna » finanse

Unijne wsparcie kredytów dla firm

06-09-2017

Prawdopodobnie każdy słyszał coś o dotacjach UE na różnego rodzaju przedsięwzięcia - od państwowych i samorządowych inwestycji infrastrukturalnych (np. budowa dróg), przez dopłaty dla rolników, po różnego rodzaju dotacje dla firm. Oczywiście inwestycje drogowe i dopłaty dla rolników nie są naszym przedmiotem zainteresowania. Dotacje dla firm również nie - zainteresowanych odsyłamy do zaprzyjaźnionych specjalistów w tej dziedzinie. Ale pieniądze z UE płyną do naszych firm nie tylko w formie dotacji - to również różnego rodzaju pomoc de minimis, w tym dopłaty do kredytów.

więcej»

Kredyt obrotowy – część druga

30-09-2016

W pierwszej części przedstawiliśmy ogólny opis kredytów obrotowych i skupiliśmy się na kredytach odnawialnych. Niniejszy wpis służy przybliżeniu kredytu obrotowego nieodnawialnego (ratalnego) jako jednej z form finansowania przedsiębiorstw.

więcej»

Kredyt obrotowy – część pierwsza

24-08-2016

Przedstawiam kolejny z serii artykułów opisujących poszczególne formy finansowania zewnętrznego (tu przypominam Kredyt inwestycyjny oraz Kryteria doboru kredytu firmowego). W niniejszym wpisie przyjrzymy się dokładniej jednej z najpowszechniejszych form bieżącego finansowania działalności gospodarczej, jaką jest kredyt obrotowy.

W zasadzie pojęcie kredytu obrotowego jest bardzo szerokie, a w dużym uproszczeniu można do tej kategorii finansowania przypisać każdy niecelowy kredyt firmowy (choć i tu bywają wyjątki – czyli celowe kredyty obrotowe). Warto jednak trochę zagłębić się w temat i zastosować podstawowy podział kredytów obrotowych ze względu na ich rodzaje i funkcjonalność. Ze względu na obszerność tematu, wpis podzielony został na dwie części. W tej przedstawiam ogólny podział i cechy kredytów obrotowych oraz bardziej szczegółowo opisuję kredyt obrotowy odnawialny.

więcej»

Wpływ zmian w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego i innych ustawach na kredyty zabezpieczone hipoteką

23-06-2016

Z dniem 1 maja 2016 roku weszła w życie Ustawa o  wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Celem niniejszej ustawy, przynajmniej według ustawodawcy, jest „obrona polskiej ziemi rolnej przed wykupem przez obcokrajowców”. Idea dla niektórych szczytna, dla innych bez sensu. Nie o tym jednak będzie niniejszy wpis.

Ważniejsze od idei przyświecającej tej ustawie są zmiany, jakie ta ustawa wprowadziła w innych, bezpośrednio dotykających każdego, kto jest właścicielem nieruchomości rolnej, planuje taką nabyć, lub planuje zaciągnięcie kredytu zabezpieczonego na takiej nieruchomości (np. na budowę domu), m.in.:

  • w Ustawie o księgach wieczystych i hipotece
  • w Ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne
  • w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego
  • w Ustawie Kodeks cywilny

Oczywiście nie będę tu poruszał wszelkich zmian, a tylko te, które spowodowały „pogrom” wśród kredytobiorców, chaos w bankach i ogólny zamęt spowodowany niewiedzą, czy może raczej brakiem rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i, przede wszystkim, sposobach radzenia sobie w nowej rzeczywistości.

więcej»

Dwie ważne zmiany w bankach – zniesienie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego i wprowadzenie w życie wymogów umowy pomiędzy RP a USA dotyczącej FATCA

09-12-2015

W ostatnich dniach dużo słyszymy m.in. o podatku bankowym i o pomysłach rozwiązania kwestii kredytów walutowych, a w cieniu tych medialno – politycznych informacji nastąpiły dwie duże zmiany, mające wpływ na klientów banków. W niniejszym tekście postaram się je zwięźle i rzeczowo przedstawić.

 

FATCA – o co chodzi?

Z pewnością każdy pamięta protesty związane z próbą wprowadzenia międzynarodowej umowy ACTA (więcej: Wikipedia). Jednak prawdopodobnie mało kto słyszał o skądinąd podobnie brzmiącej FATCA. Jest to na tyle nierozpropagowana wiedza, że nie mamy nawet w polskiej Wikipedii strony poświęconej temu hasłu. Zainteresowanych odsyłam więc do wersji anglojęzycznej.

więcej»

Nieruchomości mieszkalne - opis przeciętnego stanu fizycznego i prawnego oraz dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu

13-11-2015

Nabycie mieszkania lub domu to nadal najczęstszy przypadek, gdy sięgamy po "poważny", zabezpieczony hipoteką kredyt na sporą kwotę - tzw. kredyt mieszkaniowy. W ramach naszej misji edukacji klientów przedstawiamy więc wpis, w którym usystematyzowaliśmy zagadnienia z tym związane.

Poniższy tekst jest bardzo schematyczny, jednak wierzę, że taki sposób podania tych informacji będzie bardziej przejrzysty w odbiorze od rozbudowanych opisów skonstruowanych z wielu zdań wielokrotnie złożonych. Zatem w punktach podane zostały niezbędne informacje dotyczące samych nieruchomości mieszkalnych (krótki opis, z wyszczególnieniem najczęściej spotykanego stanu prawnego i fizycznego - w zależności czy nabywamy na rynku pierwotnym czy wtórnym), ale przede wszystkim dokumentacji dotyczącej nieruchomości danego typu koniecznej do uzyskania kredytu hipotecznego.

To oczywiście nie zastąpi współpracy z dobrym doradcą finansowym, ale powinno przynajmniej pomóc w przygotowaniach do transakcji.

więcej»

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »