Kredyty dla Wspólnot Mieszkaniowych

Strona główna » Doradztwo Finansowe » Oferty specjalne » Kredyty dla Wspólnot Mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zawiązane w celu zarządzania budynkami odpowiedzialne są między innymi za eksploatację i remonty zarządzanych budynków. W tym celu zawiązuje się fundusze remontowe, w ramach których gromadzone są wpłaty właścicieli lokali na te cele. Czasami jednak trzeba przeprowadzić większą inwestycję (np. ocieplenie całego budynku, wymiana całej instalacji itp.) a w funduszu remontowym nie zgromadzono wystarczających środków.
Można oczywiście przeczekać – np. ocieplić budynek za kilka lat, ale to często się po prostu nie opłaci – koszty ogrzewania w słabo izolowanym budynku, czy ze starymi, słabo izolowanymi instalacjami (straty ciepła) są bardzo wysokie. Często wyższe niż koszty kredytu bankowego.
Dlatego też niektóre banki mają w swojej ofercie specjalny rodzaj kredytów inwestycyjnych przeznaczony tyko dla wspólnot mieszkaniowych.

zdjęcie pięknie wyremontowanej klatki schodowejCo oferuje ERATIA wspólnotom mieszkaniowym:

 • Pomożemy w przygotowaniu aplikacji kredytowej
 • Dopasujemy bank kredytujący do parametrów inwestycji/wspólnoty
 • Przeprowadzimy wspólnotę przez cały proces pozyskania kredytu

 

 

Podstawowe parametry kredytu dla wspólnot mieszkaniowych to m.in.:

 • Kredytobiorcą może być tylko istniejąca (minimum 12 miesięcy, najlepiej dłużej) wspólnota mieszkaniowa
 • Celem kredytu może być remont części wspólnych zarządzanego przez wspólnotę budynku, w tym m.in. docieplenie, wymiana instalacji, remont/wymiana dachu i wszelkie inne związane bezpośrednio z zarządzanym budynkiem
 • Celem kredytu może być również refinansowanie wydatków poniesionych na w/w cele, co pozwala uzupełnić uszczuplony fundusz remontowy (dzięki temu w funduszu będą środki na nieprzewidzianej wydatki, usuwanie awarii itp.)
 • Długie okresy kredytowania – nawet do 20 lat, a także wysokie kwoty maksymalne kredytu – uzależnione od zdolności kredytowej i oczywiście kosztorysu remontu
 • Wkład własny wspólnoty od 0% (zależnie od kwoty kredytu)
 • Zdolność kredytowa wspólnoty liczona na podstawie składek na fundusz remontowy
 • Parametry cenowe ustalane indywidualnie, uzależnione m.in. od kwoty kredytu.

Kredyt inwestycyjny dla wspólnoty mieszkaniowej oczywiście podlega stosownym zabezpieczeniom, ale w tym wypadku banki nie stosują wymogu zabezpieczenia hipoteką (wspólnota nie jest właścicielem nieruchomości).

Podstawowe zabezpieczenia kredytu dla wspólnot mieszkaniowych:zdjęcie przedstawiające remont instalacji elektrycznej

 • Cesja z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości (części wspólnych) od ognia i innych zdarzeń losowych
 • Przelew wierzytelności z rachunku bieżącego (na który wpływać będą składki na fundusz remontowy) lub pełnomocnictwo dla banku do takiego rachunku
 • Wspólnota musi podjąć uchwałę o zaciągnięciu kredytu, którą bank musi zaakceptować. Zalecamy podejmowanie stosownych uchwał po konsultacji z bankiem i ustaleniu obligatoryjnie wymaganych punktów/zapisów.

Zapraszamy przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych do kontaktu z nami. Pomożemy Waszej wspólnocie sprawnie pozyskać finansowanie na niezbędne inwestycje.

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »