Strona główna » finanse » Długoterminowe kredyty firmowe

Długoterminowe kredyty firmowe

10-06-2015

Rynek kredytów hipotecznych detalicznych w Polsce jest już znakomicie rozbudowany. Praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie pełen wachlarz kredytów hipotecznych mieszkaniowych, konsolidacyjnych czy pożyczek na cel dowolny. Pod tym względem rynek długoterminowych kredytów dla firm przez lata był zdecydowanie uboższy.

Banki potrzebują dużo czasu by przekonać się do tego segmentu rynku, a dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu ostatnich dekad zaczęło przybywać tych korzystnych rozwiązań finansowych. Do tej pory firmy korzystały, i w dalszym ciągu często to robią, z krótkoterminowych rozwiązań w postaci kredytów np. obrotowych, inwestycyjnych do max 5 - 8 lat. A przecież istnieją możliwości, by pozyskać środki na inwestycje czy bieżącą działalność gospodarczą na znacznie bezpieczniejszych warunkach.

 

Dlaczego długoterminowy kredyt hipoteczny dla firm?

Planując inwestycje trzeba myśleć długofalowo - mówi Marcin Samol, założyciel i ekspert firmy ERATIA ds. kredytów dla przedsiębiorstw, i dodaje - Brak realnego spojrzenia w przyszłość jest jednym z najczęstszych błędów jakie popełniają firmy decydując się na zewnętrze finansowanie. Oczywiście mówimy tu o wyższych kwotach kredytu. Planując inwestycje z reguły liczymy na szybki zwrot kapitału i spłatę kredytu, jednak mogą wystąpić czynniki nieprzewidziane i wtedy największą korzyścią kredytu długoterminowego jest niska rata kredytowa, którą się w łatwy sposób obsługuje. Pamiętajmy, że kredyt przecież zawsze można wcześniej spłacić. Optymalizacja przepływów finansowych poprzez obniżenie kwoty stałych zobowiązań jest jednym z istotniejszych elementów utrzymania dobrej kondycji firmy - zwraca uwagę.

W chwili obecnej banki posiadają w swojej ofercie wystarczający wachlarz kredytów zabezpieczonych, by dopasować konkretny produkt do potrzeb praktycznie każdej firmy. - Myślmy zatem przed czasem i decydujmy się na korzystne rozwiązania - tłumaczy Marcin Samol. Ogromnym atutem kredytów długoterminowych z zabezpieczeniem hipotecznym jest nie tylko możliwość zakupu lub budowy nieruchomości lecz również uzyskania środków pieniężnych przeznaczonych na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą (w tym spłata obecnych kredytów), na korzystniejszych warunkach cenowych niż standardowe kredyty obrotowe. Posiadając nieruchomość można "uwolnić" kapitał, który jest w pewien sposób zamrożony bez konieczności jej sprzedaży.

 

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy?

Przede wszystkim każdą sytuację przedsiębiorcy powinno rozpatrywać się indywidualnie, wiele zależy od sytuacji finansowej w firmie, od branży w jakiej ona funkcjonuje, od nieruchomości która ma stanowić zabezpieczenie, ale także od innych czynników. Bank ocenia stopień ryzyka, w przypadku zakupu atrakcyjność transakcji, przeprowadza wycenę, analizę finansową, następnie przestawia decyzję i warunki, na których jest skłonny udzielić kredytu. Jest wiele możliwości i rozwiązań, o których klient nie wie lub po prostu nie jest informowany.

- Bardzo ważny w tym procesie jest dobry i doświadczony doradca, który ma odpowiednią wiedzę o procedurach bankowych, potrafi pomóc, doradzić i w procesie negocjacji uzyskać dla klienta najlepsze warunki, a także wybrnąć z trudnych sytuacji, które czasami się pojawiają - tłumaczy Marcin Samol, i dodaje: - W ERATII traktujemy każdego klienta indywidualnie, staramy się pomagać i szukać rozwiązań w każdej sytuacji. Zawsze przekazujemy rzetelne informacje, nasza pomoc nie kończy się tylko na przedstawianiu oferty, w zasadzie na tym etapie dopiero się rozpoczyna. Przez cały okres ubiegania się o kredyt prowadzimy sprawę, aż do jej zakończenia. Często także pomagamy klientom długo po wypłacie kredytu, a szczególnie w okresie wypłaty transz. Z wieloma klientami współpracujemy do dziś, stawiamy na długotrwałe relacje i duże zaangażowanie w powierzone nam sprawy - kończy.

 

A poniżej prezentujemy przykład opłacalności długiego terminu kredytowania. Jest to przykład sytuacji naszego klienta, naszym wkładem było wynegocjowanie 20-letniego okresu kredytowania.
Styczeń 2015r. Pomagamy w uzyskaniu kredytu na zakup komercyjnej nieruchomości z najemcą.
Kwota kredytu: 5 100 000 PLN. Marża banku 2,9%. Bank zaproponował 15 letni okres kredytowania. Raty annuitetowe.
Przychód z wynajmu nieruchomości miesięcznie: 53 000 PLN netto

 

  Propozycja banku Co wynegocjowaliśmy
Okres kredytowania 15 lat 20 lat
Miesięczna rata 39 150 PLN 32 400 PLN
Nadwyżka dochodu nad ratą  13 850 PLN 17 600 PLN
Teoretyczny koszt kredytu 7 046 100 PLN 7 776 700 PLN
Realny wynik finansowy + 166 200 PLN Rocznie + 211 200 PLN Rocznie

 

Skąd taki wynik i czemu przy wyższym koszcie całkowitym kredytu dochód jest wyższy?
To bardzo proste – kredyt w obu przypadkach spłaca się z przychodów z najmu.
W obu przypadkach pozostaje nadwyżka finansowa dla inwestora.

 

Tomasz Suski, Krzysztof Mielczarek, Marcin Samol. Czerwiec 2015

Ważne! Nsza strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z Polityką prywatności.

Akceptuję, zamknij komunikat »